Termomodernizacja budynku – CZYSTE POWIETRZE

W rankingu Światowej Organizacji Zdrowia z 2018 r. w gronie 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, 36 to miasta znajdujące się w Polsce. Niestety  stajemy się niechlubnym liderem w tej dziedzinie. Z powodu zanieczyszczeń w Polsce umiera ok. 45 tys. osób. Co możemy zrobić, aby walczyć o czyste powietrze?
Jednym z głównych powodów problemu smogu w naszym kraju jest tak zwana niska emisja, czyli uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji m.in. z domów jednorodzinnych. Sama wymiana źródła ogrzewania nie jest wystarczająca. Bez odpowiedniej izolacji domu ciepło może szybko przenikać na zewnątrz. Wiele domów w Polsce zostało zbudowanych w czasach, kiedy jeszcze nie stosowano skutecznej izolacji cieplnej, co prowadzi do dużych strat i marnowania energii, a także do wyższych rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak ważna jest termomodernizacja domów, która dodatkowo wpłynie na oszczędności w zapotrzebowaniu na ogrzewanie.


Termomodernizacja budynków obejmuje szereg działań takich jak:
• ocieplenie ścian, dachów i stropodachów, stropów nad piwnicami oraz podłóg przez dodanie warstwy materiału o wysokich właściwościach izolacyjnych;
• wymianie okien i drzwi zewnętrznych:
• likwidacji indywidualnych źródeł ciepła wraz z budową przyłącza do systemu ciepłowniczego, w wyniku czego zmniejszają się koszty pozyskania ciepła dostarczanego do budynków;
• wymiana pieca oraz modernizacji instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na energię dostarczaną na te potrzeby;
• modernizacji wewnętrznej instalacji elektrycznej i oświetlenia wewnętrznego;
• wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii na potrzeby własne budynku, instalacji systemów monitoringu i zarządzania energią.
Dlaczego warto? Przede wszystkim termomodernizacja się opłaca. Dzięki różnym zabiegom termomodernizacyjnym można zmniejszyć zapotrzebowanie na energię o co najmniej 30%.
Poniżej znajduje się link do szczegółowej analizy termomodernizacji starego budynku, na poszczególnych etap inwestycji:
http://ladnydom.pl/ile-mozna-oszczedzic-na-termomodernizacji-szczegolowa-analiza-prawdziwej-inwestycji
Po zabiegach termomodernizacyjnych zwiększa się również komfort mieszkania. Dobrze ocieplone wnętrza, mniejsza wilgotności oraz brak pleśni, stworzą odpowiedni i zdrowy klimat dla wszystkich domowników.

W Polsce działa kompleksowy program „Czyste powietrze”, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. W programie przewiduje się dofinansowanie na między innymi tego typu działania:
– wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwo stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania Programu,
– docieplenia przegród budynku,
– wymiany stolarki okiennej i drzwiowej,
– instalacji odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
– montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Edycja programu Czyste Powietrze z 2018 r. obciążona była sporą biurokracją, Wnioskodawcy musieli czekać na rozpatrzenie wniosków przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nawet do pół roku. Dlatego program przeszedł szereg usprawnień.

Jakie zmiany przygotowało Ministerstwo Klimatu w programie „Czyste Powietrze”:

1. Uproszczenie zasad przyznawania dotacji
2. Włączenie w program JST
3. Skrócenie czasu rozpatrywania wniosków do 30 dni
4. Uproszczenie wniosku o dotację
5. Możliwość składania wniosku on-line w serwisie gov.pl
6. Włączenie w program sektora bankowego
7. Integracja z programem mój prąd
8. Powiązanie wysokości dotacji z efektem ekologicznym
9. Dotacje dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła
10. Możliwość sfinansowania przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych.


Biorąc udział w programie można uzyskać zwrot części poniesionych kosztów. Wielkość dofinansowania jest uzależniona od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Wnioskowana kwota dotacji nie może być niższa niż 3 tys. zł. Warunek nie dotyczy inwestycji obejmujących zakup i montaż źródła ciepła. Nowe rozwiązania wprowadzone do programu mają zachęcać wnioskodawców do zakupu i montażu 'zero emisyjnych’, odnawialnych źródeł energii. Kwota dotacji  ma zostać powiększona do  nawet 30 tys. zł, pod warunkiem, jeśli  właściciel domy zdecyduje się na zakup i montaż  pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną .

Zmiany w programie Czyste powietrze będą się wiązały z zwiększeniem wsparcia, nawet do 60% dla uboższych gospodarstw. Osoba z takiego gospodarstwa wielorodzinnego będzie jednak musiała wykazać, że miesięcznie osiąga dochód poniżej 1400 zł na osobę. Z kolei w gospodarstwie jednoosobowym będzie ona musiała wynieść mniej niż 1900 zł na osobę. Wnioskodawcy z uboższych gospodarstw  będą mogli otrzymać dotację do 32 tys. zł na wymianę pieca i termomodernizację domu.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje wprowadzić zmiany programie Czyste Powietrze 22 marca tego roku.